Site Loader

LOCATION

43-376 Godziszka ul. Beskidzka 29

FACEBOOK

EXPRESS 2

BIP

PROJEKT UNIJNY KOMPETENCJE KLUCZOWE

KALENDARZ

Czerwiec 2021
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Dnia 6 lutego siedmioosobowa grupa naszych uczniów z klas 6 i 7 wraz z Panią Moniką Jakubiec uczestniczyła w warsztatach z szyfrowania w Bielsku Białej.

Zajęcia były zorganizowane pod zaszyfrowanym hasłem VCBIURZDQLH MHVW IDMQH, które uczestnicy mieli rozszyfrować i chyba nie było na sali osoby, której to się nie udało. „Szyfrowanie jest fajne”  – o tym mieli się przekonać wszyscy obecni na warsztatach uczniowie i nauczyciele. Zajęcia poprowadziła dr Anna Szczerba – Zubek – pracownik naukowy Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego, która zapoznała wszystkich w historią i rodzajami szyfrów. A następnie każdy mógł samodzielnie zaszyfrować i deszyfrować wiadomości. To była wspaniała zabawa, a przy okazji nauka logicznego myślenia.

Uczestnicy poznali następujące szyfry:

  1. Scytale używane były przez Spartan. Wyglądały jak drewnianej pałeczki, o kształcie ośmiokąta lub dziesięciokąta (w przekroju). Nawijano na nie cienki skórzany pasek, na którym zapisywano wiadomość. Następnie pasek odwijano i przekazywano wiadomość do odbiorcy. Spartanie zwykle przepasali się tym paskiem i nikt nie domyślał się, że przekazują informację.
  2. Szyfr Cezara, którego twórcą jest Gajusz Juliusz Cezar– tzw. alfabet szyfrowy. Aby go odczytać, wystarczy przestawić litery na ich właściwe miejsca tj. o trzy pozycje w lewo.
  3. Szyfr cmentarny – został odnaleziony w XVIIIw. na cmentarzu Kościoła Świętej Trójcy w Nowym Jorku oraz na cmentarzu Nowojorskiego Kościoła św. Pawła
    Żeby posłużyć się tym szyfrem, musimy ustalić słowo klucz i wpisać je w odpowiednie miejsca w diagramie. Następnie uzupełnić wolne miejsca niewykorzystanymi wcześniej literami.
  4. Szyfr Polibiusza – wymyślony przez greckiego historyka Polibiusza ok 200r. p.n.e. Polegał na przypisaniu każdej literze alfabetu liczby według wzoru (najpierw należy jednak ustalić słowo klucz).
  5. Szyfr Vigenere’a – Szyfr ten błędnie został przypisany twórcy bardziej skomplikowanego szyfru Blaise’owi de Vigenère. Szyfr, który obecnie nazywamy szyfrem Vigenère’a, po raz pierwszy został opisany przez Giovana Batista Belaso w 1553r. Jego działanie oparte jest na tabeli:
    Aby zaszyfrować pewien tekst, potrzeba słowa kluczowego. Słowo kluczowe jest tajne i mówi, z którego wiersza (lub kolumny) należy w danym momencie skorzystać.

Post Author: admin

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status