Site Loader

LOKALIZACJA

43-376 Godziszka ul. Beskidzka 29

W dniu 15 września uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w wykładach z cyklu Osobliwości Świata Fizyki prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego oraz mieli możliwość zadania prowadzącym pytań dzięki platformie Zoom.
Tematyka tegorocznych warsztatów:

1. Równowaga ponad wszystko
Dowiedzieliśmy się na czym polega tajemnica starożytnych budowli, które przetrwały tysiąclecia i trzęsienia ziemi? Czy do ich budowy potrzebna była wiedza pochodząca od obcych cywilizacji? A może zasady projektowania układów zdających się przeczyć prawom grawitacji nie są wcale aż tak skomplikowane? Kiedyś nie było przecież komputerów – kilka prostych zasad pozwalających na budowę akweduktów, wieżowców czy przepraw przez rzeki, poznamy eksperymentując na wykładzie, a nawet zastosujemy je, budując konstrukcje stabilnych mostów, przez które odważymy się przejść.

Podczas wykładu uczniowie usłyszeli na czym polega tajemnica starożytnych budowli, które przetrwały tysiąclecia i trzęsienia ziemi.
Poznali jak tworzono trwałe budowle nie używając do tego komputerów. Dzięki eksperymentom zaprezentowanym podczas wykładu poznali proste zasady budowania akweduktów, wieżowców, przepraw przez rzekę.

2. Zakręcony świat

Wiemy, że Ziemia, na której mieszkamy wiruje i ma kształt spłaszczonej kuli. W codziennym życiu, co prawda nie odczuwamy jej ruchu obrotowego, ale świadczy o nim wiele mechanizmów przyrody i eksperymentów, które możemy wykonać.

Podczas spotkania uczniowie zobaczyli  jak ruch obrotowy układu wpływa na przebieg zachodzących w nim zjawisk.
Dowiedzieli się  dlaczego odnajdując na niebie Wielki Wóz, potrafimy wskazać kierunek północny.
Co łączyło zmianę trajektorii rakiet V1 z pasatami, jak wahadłem potwierdzono ruch obrotowy naszej planety, a nawet dlaczego cyklony na półkuli północnej wirują zawsze przeciwnie niż wskazówki zegarka.

Mamy nadzieję, że w kolejnym roku szkolnym uda nam się wyjechać na warsztaty na Uniwersytet Śląski, aby móc uczestniczyć w proponowanych eksperymentach.

AS.

Post Author: zxzxas

FACEBOOK

EXPRESS 2

BIP

KALENDARZ

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
« Gru    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031